Haber

ABD, Yemen’deki daha güvenli petrol tankeri davasında ilerleme kaydetme kararlılığını açıkladı

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking, ülkesinin 7 yıldır Hudeyde açıklarında demirleyen Safer petrol tankeri belgesinde ilerleme kaydetmeye kararlı olduğunu belirterek, bunun bölgede büyük bir çevre felaketine yol açabileceği uyarısında bulundu. Kızıl Deniz.

Özel Temsilci Lenderking’in açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Medya İletişim Ofisi’nin Twitter hesabında yayınlandı.

Lenderking yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler’in (BM) petrol tankeri Safer’i kurtarma planına destek için Hollanda ve Yemen’in Washington büyükelçilikleri ile ortak çabalarını sürdürmekten memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Özel Temsilci Lenderking, ülkesinin Kızıldeniz’de insani, ekonomik ve çevresel felaketi önlemek için bu dosyada ilerleme kaydetmeye kararlı olduğunu vurguladı.

Daha güvenli petrol tankeri sorunu

Yemen’in Hudeyde açıklarında 2015 yılından beri bakımsızlık içinde olan Safer petrol tankerinden Kızıldeniz’e 1,1 milyon varil petrol dökülme riski bulunuyor.

BM, potansiyel sızıntının 1989 Exxon Valdez felaketinde denize dökülen petrolden dört kat daha büyük olabileceği konusunda uzun süredir uyarıda bulunuyor.

BM’nin Yemen’deki İnsani Yardım Koordinatörü David Grisley, 8 Nisan’da petrol sızıntısı riski taşıyan Safer tankeri için “saatli bomba” uyarısında bulunmuş ve 10 Mayıs’ta beklenen arızayı onarmanın 20 milyar dolara mal olacağını belirtmişti. petrol tankerinin üzerine dökülüyor.

Yemen hükümeti de 22 Eylül’de BM’nin Kızıldeniz’deki tehlikeli petrol tankerini kurtarmak için yeterli taahhüdü aldığını ve bundan memnun olduğunu açıklamıştı.

BM yetkilisi Grisley, 16 Kasım’da petrol tankerinin boşaltılmasının 2023’ün başında başlayacağını bildirdi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, 19 Kasım’da BM ile Safer petrol tankerini boşaltmak için uygun bir gemi bulma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu